Bir zamanlar sakin bir balıkçı kasabasıyken, Marmaris, sadece Türkiye’ de değil, tüm Ege kıyılarında, en büyük dinlence  yeri olmayı başararak, kendini geliştirmiştir.

Tarihi kalıntıları ile modern, gelişmiş turizm, Marmaris’in ruhu ve kalbidir. Birçok otel, restoran, gece kulübü ile her bütçeye uygun tatil olanakları sunan Marmaris’ de nüfus yaz dönemlerinde 200.000’e kadar artar.

Gelişmiş olmasına rağmen, Körfezin batısında, yaklaşık 10 km uzanan, Marmaris aynı zamanda kasabayı çevreleyen, çam ağaçları sayesinde tüm yıl boyunca yeşil olmasıyla ünlüdür. Körfezin etrafında birçok sahil, antik şehirler ve sahil köyleri günübirlik turlar için idealdir. Yat limanı, Türkiye’nin en büyük ve en yeni limanı olması nedeniyle, turkuaz kıyılar boyunca en işlek charter limanıdır.

Tarih

Marmaris’ deki ilk yerleşimin MÖ 3400 yılına, lideri Kar adıyla anılan, kavimin bölgeye ulaşmasıyla, olduğu düşünülmektedir. Bundan sonra Ege denizi ve Akdeniz etrafındaki Karla olarak adlandırılan bölge, bir çok uygarlığın ele geçirmek istediği bir bölge oldu.

Kanuni Sultan Süleyman 1522 yılında 200000  kişilik orduyla  St. John şövalyelerinin merkezi olan Rodos’u kuşatarak aldı, akabinde zayıf olan kaleyi kuvvetlendirerek şehrin savunmasını daha  güçlü hale getirdi. Napelon’un armadasıyla Aboukir Muharebesini gerçekleştirecek olan Lord Nelson ve donanması  Marmaris limanında konaklamıştı.

Marmaris böylece yıllarca  birçok farklı uygarlığın egemenliğinde  bulundu, Mısır Asur, Ion, Dor, Iran, Makedonya, Suriye, Roma, Bizans, Selçuk  ve Osmanlı mimari  ve tarihi kalıntıları yörede bulunmaktadır.

İklim

Yazları aşırı sıcak ve kurudur, gün içinde sıcaklık 35 dereceye kadar ulaşabilir, kışları nemli ve yağışlıdır, geceleri sıcaklık 5 dereceye kadar düşebilir, yöre Akdeniz ikliminin tipik olarak görüldüğü bir bölgededir.