8a482b3868da74bfb5ec545b914d8c56

Denizcilerin ve deniz tutkunlarının son zamanlarda buluşma noktası haline gelmiştir, doğal görünümüyle ününü haklı çıkartmaktadır. En son model yatlardan küçük balıkçı kayıklarına kadar tekneler tüm sezonlarda Göcek’i ziyaret ederler. Hava sıcaklığı, rüzgar ve deniz ile ideal bir buluşma noktası olan Göcek ayrıca uluslararası standartlardaki, Dalaman hava alanına 22 km mesafesi ile de önem kazanmaktadır. Geçtiğimiz yıllarda yapılmış olmasına rağmen hızlı bir şekilde gelişen Göcek marina özel bir merkez halini almıştır. İstanbul, Ankara ve diğer bölgelerden gelip, hayatın sıkıntılarından uzaklaşıp, Göcek’in mavi- yeşil cennetinde huzur bulun.

Bunların yanı sıra Göcek, her biri birbirinden güzel adalar ve koylara yakın olması nedeniyle özel bir merkezdir. Mavi yolculuğunuza başlamadan önce tüm ihtiyaçlarınızı kısa zamanda temin edebilirsiniz. Kısa zaman öncesine kadar küçük bir köy olan Göcek son zamanlarda yat marinası sayesinde oldukça gelişmiştir. Bugün kısıtlı imkanları olmasına rağmen belediye, gelen misafirlere büyük çabalar sarf ederek en iyi servisi sağlamaya çalışmaktadır.

Fethiye anayolunun üzerinde olması nedeniyle, Göcek’de kara taşımacılığı da yapılabilmekte, dünya standartlarındaki yerli ve yabancı yayınlar, gazeteler ve her türlü ihtiyacınız sağlanabilmektedir. Göcek limanına gece ve gündüz sınırlaması olmadan güvenli bir şekilde giriş yapılabilir. Tekneleri belediye marinasına bağlayabileceğiniz gibi inanılmaz bir güzelliği olan, muhteşem koylar içindeki Skopea Marina ya da Club Marinaya da bağlayabilirsiniz. Göcek’in doğası ve denizi sanki yeni yaratılmışçasına muhteşem parlaklığıyla, tertemiz ve bakirdir. Göcek kültür ve turizm müdürlüğü’nün körfezde ki atık madde toplama çalışmalarının yanı sıra bölgeyi koruma çalışmaları da vardır. Ayrıca belediye bölgenin doğal güzelliğinin bozulmasını engellemek amacıyla, yeni yapılara izin vermemektedir.

Bu bölge 1988 yılından beri özel çevre koruma alanı olarak bildirilmektedir ve buna sonuç olarak 3. derece sit alanı haline gelmiştir. Göcek’in eski adı Kalinche’dir ve şimdiki koy’un civarında yer almaktadır. Bu kalıntılar bölgenin çok eski dönemlerde de yerleşim yeri olarak kullanıldığının kanıtıdır. Izmir’in ünlü şairi Homer’in söylediği gibi, güneş dağların ardından, altın ışıklarını gönderdiği vakit, suyun rengi şaraba döner, Göcek’in renkli geceleri başlar. Göcek’in gecelerini yaşayıp, keyfini aldıktan sonra muhteşem doğasıyla, dünya üzerindeki bir cennet olan her biri, birbirinden güzel Göcek koyları, Atbükü, Boynuzbükü, Bedri Rahmi, Sıralıbük, Sarsala, Manastır, Gobun koyları, Göcek, Yassıcalar, Tersane ve Domuz Adası’nı görmek için seyre çıkın.

Fethiye körfesizinin sonunda rotanızı Kuzeybatı olarak ayarlayın, Göcek’in olağanüstü bir manzara ile bezendiğini göreceksiniz. Çam ağaçlarıyla örtülü görkemli dağlarıyla,  12 adalara bakan Göcek, neredeyse dairesel bir körfezle korunaklı ve  mükemmel bir doğal liman kasabasıdır. Bu mükemmellikle, Göcek yelkencilerin, uzun zamandır favori merkezidir, aynı zamanlarda guletler için de popüler bir bölgedir.

Göcek’in bu popülerliğine karşın bozulmamış olmasın nedeni  belkide,; yerleşim yerlerinde çoğunluğunun yerel halk tarafından işletilen, küçük hotel ve pansiyonların olmasıdır, küçük kafelerden, kaliteli restoranlara kadar bir çok yerde lezzetli deniz mahsullerini yiyebileceğiniz restoranlar mevcuttur.

Limandan 12 Adaların etrafında tekne  turuna çıkabilirsiniz aynı zamanda bu, Göcek körfezi’nin etrafında ki yakın sahillere ulaşmak için doğal bir taşımacılık seçimidir. Eğlenceli 20 dakikalık kısa bir ücretsiz tur ile, Göcek’in resmetmeye değer muhteşem koylarında kendinizi Robinson Crusoe gibi hissedebilirsiniz.