Bodrum

Deniz yolculuğu için Ege’nin en popüler noktalarından biridir. Bol güneş ışığı, kristal berraklığındaki denizi, ıssız bucaksız mavi gökyüzü,  güzel marinalar  ve arkadaş canlısı insanlarıyla Gökova körfezi Avrupa’nın en iyi deniz seyri yapılacak bölgelerinden biri olarak bilinir.  Kıyı birçok alternatif sunar, çok sayıda keşfedilmemiş bölgeleri ve geleneksel köy yaşantısını devam ettiren  insanları gözlemlemek mümkündür.

Türkiye’nin Güney bölgelerindeki birçok arkeolojik ve tarihsel güzelliğe ev sahipliği yapar, Kleopatra adası, Knidos, Kaunos, Patara, ve Kekova gibi yerler denizden izlenebilir.

Efes, Didim, Miletos gibi bölgelere de demirleme noktalarından kolayca ulaşılabilir.

Bölgenin iklimi de deniz seyrinin Nisan’dan Ekim’e kadar sürmesine katkıda bulunur.  Haziran, Temmuz, Ağustos  en sıcak aylar olmasıyla beraber, Mayıs ve Nisan ayları daha serin ve sakindir, Nisan ve Ekim ise  günde 8-9 saat gün ışığı sunarak, deniz gezilerinin yanında  çevrenin yürüyerek keşfedilmesini de mümkün kılar.

Tarih

Liman bölgesi MÖ 11. YY’ da Yunanlılar tarafından yerleşime açıldı, daha sonra Iran’ ın yönetimine girdi. Caria’ nın başkenti olmasına rağmen, jeopolitik konumu halkının otonomi içerisinde yaşamasına fırsat vermiştir.

Tarihçi Heredot  (484–420 MÖ)  burada doğmuştur. Mausolus, MÖ 377’den 353 MÖ kadar Iran adına Caria’yı buradan yönetmiştir. MÖ 353 yılında öldüğünce, hem kız kardeşi hem de dul eşi olan Carialı Artemisa II,  eski yunan mimarlarından Satyros ve Pythisi ve de Bryaxis, Scopas, Leochares ve  Timotheus isimli dört heykeltıraşı eşinin mezarını yapmaları için işe almıştır. Mozele kelimesi  Mausolos’un  mezarından ortaya çıkmıştır. Bu tapınak tarzındaki yapı rölyef, ve heykellerle bezenmiştir. 1700 yılına kadar ayakta olan yapı, bu dönemde depremlerle yıkılmıştır. Günümüze mezara ait ancak az bir kalıntı gelmiştir.

1402 yılında gelen Haçlı  şovalyeleri  mozelenin taşlarını, Bodrum kalesinin yapımında kullanmışlardır. Kale; Haçlı  mimarisinin doğudaki son örneklerindendir. Rodos Şövalyeleri, burayı, bir önceki İzmir yakınındaki kaleleri, Timurlenk tarafından yıkıldıktan sonra inşa etmişlerdir. Şimdiki adı verilene kadar kale ve etrafındaki yöre Petronium olarak bilinmiştir. 1522 yılında Kanuni Sultan Süleyman, Şövalyelerin hüküm sürdüğü Rodos  Adasını,  Saint Peter Kalesi ve Bodrumu ele geçirip, Şövalyeleri Malta’ya sürmüştür.

20. yy’a kadar Bodrum geçimini, balıkçılık ve sünger avcılığı ile sürdürüyordu.  Halikarnas’ın kuruluşu ile ilgili birçok tartışma olmuştur,  kullandıkları paraların üzerindeki Medusa, Poseidon, ve Trident resimlerinden  anlaşıldığı kadar, Troezen ve Args şehirlerine bağlı bir Dor kolonisiydi. Yerleşimcileri atalarının Strabon’un bahsettiği gibi Anthesler olmasını memnuniyetle karşılamakla beraber, kendilerine Anthedyalı olarak adlandırmaktan da gurur duyuyorlardı.